21 mei 2026

Verslag biodiversiteitsavond 20 mei

Bijen koningin

Op 20 mei, tijdens de week van de biodiversiteit, kwamen meer dan 100 mensen naar het provinciehuis voor de biodiversiteitsavond. Bij de infomarkt met 15 initiatieven voor biodiversiteit ontstonden overal mooie gesprekken en ontmoetingen. Bij de lezingen van Agroforestry Network, Bee Foundation en Urgenda zaten de zalen vol. 

Van de bijenkoningin die door het provinciehuis zoemde tot het maken van zaadbollen en gesprekken over voedselbossen, biodiversiteit en landbouw: overal ontstonden nieuwe ideeën en verbindingen. De lezingen maakten opnieuw duidelijk hoe nauw alles met elkaar verbonden is. Gezonde bodems, bestuivers, bomen en biodiversiteit zijn geen luxe, maar de basis van een leefbare toekomst. Een paar take-aways: 

Lezing 1 Agroforestry network 

  • We moeten samenwerken met de natuur, dit wordt ook wel conviviality genoemd.

  • Een voedselbos is een vorm van agroforestry, maar je kan op vele manieren werken met bomen. 

  • Het voedselbos is voor boeren geen makkelijk instapmodel. Toch zijn in Gelderland al meer dan 100 boeren bezig met bomen.

Lezing 2 Bee foundation 

  • De bij is cruciaal, maar de omgeving is steeds slechter voor de bij. Nederland is koploper biodiversiteitsverlies.

  • Honingbijen kunnen op dit moment beter overleven op suikerwater dan op hun eigen honing vanwege de hoeveelheid pesticiden die daar inzit.

  • Met een inbeeldingsoefening stelden we ons voor: hoe zou je willen dat de omgeving eruit ziet als je een bij was? 

  • Bijen zouden een plek moeten krijgen aan bestuurstafels, zodat hun belangen worden verankerd in beleid. 

Lezing 3 Urgenda 

  • Met verschillende projecten zorgt Urgenda voor directe impact: zo hebben ze al 3 miljoen bomen aangeplant. 

  • Met het rapport Landinzicht lieten ze zien hoe we al ons voedsel in Nederland kunnen produceren: met meer plantaardige eiwitten en vernieuwing (agrobosbouw etc.) en minder diervoeding (mais) en sierteelt. 

Dank aan alle sprekers, standhouders, vrijwilligers en bezoekers die deze avond mogelijk maakten. In het bijzonder Bee Foundation, Agroforestry Gelderland en Urgenda voor hun inspirerende bijdragen. En aan alle standhouders voor de prachtige initiatieven: Natuur en Milieu Gelderland, IVN Gelderland, Meer Bomen Nu, Vlinderstichting, Wildopvang Noach, Stichting 'de zwaluw aan de balken bouwt', Fruitmotor, Groene Boeren Gelderland, Rode Lijsters, Groene Takken, Tuinfluisteraar, Nederlandse Notenvereniging, Stichting stadslandbouw Mooieweg. 

Na deze avond kijken we met veel vertrouwen naar de kracht, betrokkenheid en creativiteit die leeft rondom biodiversiteit in Gelderland!